Projekty mobility osob / Mládež

Mládež

Aktivita pokračuje v podpoře neformálního vzdělávání prostřednictvím projektů mezinárodních výměn mládeže a profesionálního rozvoje pracovníků s mládeží formou seminářů, školení, studijních návštěv, vytváření partnerství či praktických stáží. Navazuje na předešlý program Mládež v akci (2007–2013).

APPETISER (30.3.-3.4.2020) | Dánsko

Giving a strong positive first experience of international youth projects to motivate the participants to use the Erasmus+ and partially the European Solidarity Corps Programmes.

Appetiser aimes to give a strong positive first experience of international youth work and motivate participants to use the Erasmus+ Programme and, to a certain extent though it will not be tackled as much in details - the European Solidarity Corps Programme. This aim summarises the entire idea of the seminar – to give a feeling, what it means to work with young people in an international setting. Leaving all explanations and knowledge aside it is about giving a space for participants to explore the advantage of “internationality” themselves.

 

You can find more information and apply on the portal SALTO-YOUTH.

 

The application deadline is 2.12.2019

 

The terms and conditions for the participation of training course you can find here.

 

If you have any questions do not hesitate to contact Veronika Ďaďová (veronika.dadova@dzs.cz).

Termín: 3. 4. 2020 11:34

Zpět na detail aktivity