Akreditace Erasmus je určena školám a organizacím věnujícím se vzdělávání dospělých, odbornému vzdělávání a přípravě, školnímu vzdělávání a mládeže, které se chtějí v budoucím programu zapojit do mezinárodních projektů mobilit.
Cilem akreditace je zjednodušit administrativní proces a není podmínku účasti v Programu. Organizace mohou žádat o individuální akreditaci, nebo o akreditaci pro koordinátory konsorcií. Zažádat o grant pro individuální organizaci v roce 2021 bude možné i v případě, že organizace akreditovaná nebude, koordinátoři konsorcií budou moci v novém programu žádat pouze v případě, že budou akreditovaní (o akreditaci bude možné požádat i v následujících letech Programu).
Výhodou pro akreditované organizace bude následné zjednodušení procesu předkládání žádostí o grant. Udělení akreditace znamená, že žadatelská organizace má sestavený Plán Erasmus zaměřený na svůj další rozvoj a na realizaci vysoce kvalitních mobilit. Pro její udělení není nutná předchozí zkušenost s programem Erasmus+.
O akreditaci je potřeba žádat v každém ze sektorů zvlášť (školní vzdělávání, odborné vzdělávání a příprava, vzdělávání dospělých, oblast Mládeže). V každém z těchto sektorů jsou definovány způsobilé organizace, které mohou o akreditaci požádat. V případě, že je organizace způsobilá ve více sektorech, je možné žádat o akreditace ve více sektorech v návaznosti na obsah a zaměření Plánu Erasmus a plánovaných mobilit.
Organizace způsobilé žádat o akreditaci v oblasti školního vzdělávání naleznete ZDE.
Žádosti o akreditace budou hodnoceny externími hodnotiteli na základě předem stanovených kritérií. Část Příručky pro hodnotitele je veřejná také pro žadatele o akreditaci. Všem žadatelům doporučujeme se s těmito informacemi seznámit.
Evropská komise také vydala Brožuru Akreditace Erasmus, která obsahuje základní informace o systému akreditací.
Zájemci se mohou přihlásit také do online kurzu, který probíhá v angličtině na platformě School Education Gateway (zde pouze upozorňujeme, že tento kurz nenahrazuje informace podávané na školeních DZS). Více informací zde.
Termín pro podání žádosti o akreditaci: bude upřesněn po vyhlášení výzvy pro rok 2021 ze strany Evropské komise (aktuální informace k novému programu)
Postup při podání žádosti:
- Seznamte se s Výzvou pro akreditace a se Standardy kvality programu Erasmus – dokumenty jsou v tuto chvíli k dispozici pouze v angličtině, na jejich překladu se aktuálně pracuje a bude zveřejněn co nejdříve
- Registrujte se na Portále programu Erasmus+ a Evropského sboru solidarity. Více informací k tomuto portálu zde. Pokud je již Vaše organizace registrována v rámci programu Erasmus+ a má identifikační číslo OID (dříve PIC), neregistrujte se znovu.
- Nahrajte na výše uvedený Portál povinné dokumenty Právní subjekt a Finanční identifikace (více viz Příručka programu Erasmus+)
- Vyplňte on-line formulář žádosti (pro přihlášení do systému je nutné mít vytvořený účet EU login - příručka v AJ na záložce Výzva 2020) - https://webgate.ec.europa.eu/erasmus-applications/ - sekce Opportunities - School Education a následně:
- Erasmus accreditation in the field of School Education (KA120-SCH)
Po kliknutí na "Apply" se otevře formulář žádosti. Formulář je v tuto chvíli v angličtině, na jeho překladu se pracuje a bude zveřejněn v nejbližším období (již v tuto chvíli je však možné formulář vyplňovat v češtině). Při opakovaném přihlášení je potřeba kliknout na záložku "My Application" a zde se zobrazí rozpracované žádosti.
- Vložte do formuláře žádosti povinnou přílohu - čestné prohlášení (ke stažení ve formuláři žádosti).
- Žádost podejte on-line ve stanoveném termínu.
- Výsledky výběrového řízení budou zveřejněny vždy na těchto webových stránkách, v termínu stanoveném pravidly Programu. O zveřejnění výsledků budou zároveň všichni žadatelé informováni e-mailem.